Kilo Almada Beslenme Destek Programı

Kilo alamamanın  fizyolojik bir nedeni varsa öncelikle bir endokrinolog tarafından araştırılmalı ve tedavi sürecinde sağlıklı kilo alma programı ile diyetisyende yer almalıdır. Sağlıklı kilo alma programında; öncelikle kişinin beslenme alışkanlıkları ve genel beslenme durumu incelenir ve yaptığı yanlışlar belirlenir. Tedavi planının oluşturulması için ikinci basamak, vücut yapısının incelenmesi ve ayrıntılı beden bileşim analizinin yapılmasıdır. Elde edilen sonuçlara göre sağlıklı kilo alma beslenme tedavi planı oluşturulur. Planın oluşturulmasında, kişinin yaşam koşulları göz önünde bulundurulmaktadır.

KİLO ALABİLMEK İÇİN ÖNERİLER:

- Metabolizmanın hızı gün içinde değişiklik  gösterir. Gündüz hızlı çalışırken akşam saatlerinde yavaşlar. Metabolizma hızının yavaşladığı saatlerde yenilenler daha çabuk kiloya dönüşür.

- Genç yaşlarda metabolizma daha hızlı çalışırken 30 lu yaşlardan sonra yavaşlamakta ve kilo alımı daha kolay olmaktadır.

- Kilo alma programında kişinin yaşı, boyu,cinsiyeti,fiziksel aktivite durumu  ve metabolik hızı göz önünde bulundurularak program oluşturulur.

- Kilo almak için günlük alınması gereken kalori miktarına 500-1000 kalorilik bir ekleme yapılmalıdır.

- Kalorisi yüksek ama hacim olarak küçük besinlere yer verilmelidir. Bu konuda diyetisyenle birlikte kişinin beslenmesine uygun menüler oluşturulmalıdır.

- 3 ana öğüne ek olarak 3-4  ara öğün de programda yer almalıdır. Karbonhidrat, protein ve yağ arasındaki oran dengeli olmalıdır.

- Yağlanma şeklinde kilo alımını önlemek için  düzenli egzersiz yapılmalıdır.

- Kilo alma programında tek yönlü beslenmeden kaçınılmalıdır. Tüm besin gruplarına yer verilmelidir.

- Sağlıklı kilo almak için beslenme örüntüsünün  vitamin ,mineral ,su gibi diğer gerekli maddeleri de içermesine özen gösterilmelidir.

Bize Ulaşabilirsiniz

Bize mail yoluyla ulaşarak daha hızlı iletişime geçebilirsiniz.